Kaip geriausiai pasirinkti teniso raketės stygas

Stygos – raketės siela

Nors daugelis žaidėjų apie jas net nesusimąsto. Žaidėjai renkasi raketę šešias valandas, ir skiria vos šešias minutes stygoms. Laimei, per pastaruosius 20 metų sintetinių stygų technologijos labai patobulėjo, taigi „blogų“ stygų liko vos keletas. Kaip bebūtų, ne visos stygos (ir ne visos tempimo jėgos) tinka visiems žaidėjams. Kiekvienas žaidėjas turi skirtingus poreikius ir teikia pirmenybę skirtingiems dalykams. Norėtume suteikti bent gaires, į ką reiktų atsižvelgti renkantis stygas:

Žaidybinės savybės

Labai sunku parašyti vieną tikslų apibrėžimą, kokios stygos laikomos „žaidybinėmis“. Kai kuriems patinka standžios, kietokos stygos, kol kiti „žaidybines savybes“ laiko komfortabiliomis ir minkštomis.

Bendrai sutarta, kad žaidybinė styga yra elastinga styga, tai yra greitai atšoka į savo vietą po susidūrimo su kamuoliuku. Stygos žaidybines savybes (elastingumą) įtakoja jų sudėtis, konstrukcija ir storis. Pati elastingiausia styga šiuo metu yra natūrali. Tai yra styga, pagaminta iš gyvulių serozinės plėvės. Pačios seniausios stygos buvo daromos tuo pačiu principu ir vis dar išlieka stygų kokybės atskaitos tašku.

Geriausiomis žaidybinėmis savybėmis (ar paprasčiau – elastingumu) pasižymi Wilson Natural Gut, Tecnifibre X-One (pati elastingiausia nenatūrali styga pasaulyje), NRG2 bei Luxilon 4G

Patvarumas

Dažniausiai norime, kad vienos stygos turėtų VISAS geriausias savybes. Deja, ilgaamžiškumas turi savo kainą, kuri dažniausiai kerta per elastingumą. Didesnis skersmuo ir įbrėžimams atsparūs padengimai apsaugos stygas nuo greito susidėvėjimo, bet jos jau nebus tokios elastingos ir tamprios kaip nailoninės. Žaidėjams, kurie greitai nutraukia 1.30mm (16) stygas, siūlytume rinktis to pačio modelio 1.35mm (15L) stygas, siekiant patvarumo. Kitu atveju, galima rinktis nailonines ilgaamžes stygas, kaip Wilson Stamina, o jei ir tai nepadės išbandykite poliesterinesLuxilon stygas.

Stygų skersmuo

Trumpai tariant: plonos stygos – didesnis elastingumas, geresnis kamuoliuko jutimasstoros stygos – didesnis ilgaamžiškumas. Teniso stygos varijuoja nuo 15 (storiausios) iki 19 (ploniausios) dydžio, su pusiniais dydžiais, prie kurių rašoma L raidė (trumpinys – Lengva). Tarkime 15L yra plonesnė nei 15, bet storesnė nei 16. Plonesnės stygos taip pat labiau įsirėžia į kamuoliuką, kad įtakoja geresnį kamuoliuko sukimą.

Stygų skersmens lentelė:

15

=

1.41-1.49 mm

17

=

1.20-1.24 mm

15L

=

1.34-1.40 mm

17L

=

1.16-1.20 mm

16

=

1.26-1.33 mm

18

=

1.10-1.16 mm

16L

=

1.22-1.26 mm

19

=

1.00-1.10 mm

Medžiagos

Nailonas – sintetinės stygos ar nailonas? Na jei jau atvirai šnekant tai sintetinės stygos irgi iš nailono. Didžioji dauguma „performance synthetics“ kategorijos stygų yra iš nailono. Šiandieninių nailono (arba sintetinių) stygų gamybos procesas užtikrina gerą elastingumą ir patvarumą. Senesniais laikais (medinių rakečių eroje) save gerbiantis žaidėjas naudodavo tik natūralias stygas. Nailoninės stygos buvo tokios prastos, kad jas naudodavo tik pradedantieji. Šiandien apie 98% neprofesionalių žaidėjų naudoja nailonines stygas. Iš to gan aiškiai matome, kaip pagerėjo jų kokybė.

Natūralios stygos – geriausias jutimas ir elastingumas. Dažnai pražiūrimos dėl savo kainos, bet nepaneigiamai pačios geriausios žaidybinės savybės. Visai neseniai naudotos visų ATP ir WTA žaidėjų, daabr naudojamos labiau hibridiniuose tempimuose (poliesterio main‘ai ir natūralūs cross‘ai). Natūralios stygos suteikia maksimalų jutimą, galingumą ir kontrolę: dėka savo savybių stygos leidžia atmušamam kamuoliukui giliai įsirėžti į tinklą, o vos juntama tekstūra leidžia išsukti kamuoliuką.

Poliesteris – labai patvari styga, sukurta stygų traukytojams, nesuteikianti itin daug galios ar jutimo. Poliesterio stygos pastaruoju metu tapo labai populiarios tarp ATP žaidėjų, nes jos ilgaamžiškesnės ir mažiau slankioja (vaikšto). Tai savybė, kuri patinka žaidėjams kurie užsiima tenisu rekreaciniais tikslais, tačiau svarbu ir šiandienos ATP ir (kai kurioms) WTA žaidėjams. Jie didesni, stipresni, smūgiuoja greičiau ir naudoja galingesnes raketes, todėl stygų galingumas jiems jau nėra pirmasis prioritetas.

Poliesterio stygos dažnai naudojamos hibridiniuose tempimuose, maišant poliesterio main‘us su minkštesnėmis sintetinėmis ar net natūraliomis stygomis. Taip yra gaunamas poliesterio patvarumas, ir padidinamas jutimas.

Nerekomenduojamos pradedantiesiems ar žaidėjams turintiems rankos traumas.

Stygų konstrukcija

http://img.tennis-warehouse.com/Features/String/solidone.jpg

Vientisas branduolys su vienu dengiančiu sluoksniu

Tai pati populiariausia nailoninių (poliamidinių) stygų konstrukcija. Pagrindinis pliusas - įtempimo išlaikymas. Nailoninės šerdies kokybė bei išorinio sluoksnio dydis ir padėtis gali įtakoti jutimą ir komfortą. Wilson Stamina Synthetic, Red Alert, Tecnifibre Black Code, Razor Code, Synthetic Gut Extreme

http://img.tennis-warehouse.com/Features/String/multinw.jpg

Multifilamentinės (be dengiančių sluoksnių)

Ryšulėliai sintetinių mikro gijų suvijama kuo panašiau į natūralią stygą. Nailoninės multifilamento stygos dažniausiai patogesnės, tinkamos žaidėjams, kurie kenčia nuo rankos skausmų arba tiems, kurie dėl kainos negali įsigyti natūralių stygų. Naudojant multifilamentines stygas šios, kaip ir natūralios, eižėja, aptriušta, kas atrodo bauginančiai ar neįprastai žaidėjams, perėjusiems nuo stygų su vientisu branduoliu. Multifilamentinės stygos yra laikomos minkštomis. TecnifibreNRG², X-One BiPhase,TGV, Pro Mix, Wilson Sensation, Sensation NXT

http://img.tennis-warehouse.com/Features/String/multiww.jpg

Multibranduolės su dengiančiais sluoksniais

Mažesnis multifilamentinis branduolys su vienu ar daugiau dengiančių multifilamentinių sluoksnių. Komfortas beveik atitinka multifilamentinių stygų komfortą, tik ši konstrukcija patvaresnė. Tecnifibre XR3, XR1, Duramix H.D.

http://img.tennis-warehouse.com/Features/String/textured.jpg

Tekstūrinės

Skirta padidinti išsukimą. Dažniausiai papildomas pluoštas apsukamas aplink dengiantį sluoksnį arba išoriniame sluoksnyje naudojamas stambesnis pluoštas. Wilson Extreme Spin

http://img.tennis-warehouse.com/Features/String/composites.jpg

Kompozitinės

Skirtingų medžiagų mišinys iš kurio sudaryta styga, siekiant apjungti visas geriausias stygų savybes. Neišskirsime stygų, kurios yra iš skirtingų nailono atmainų, nes techniškai, tai irgi kompozitinės stygos. Luxilon Alu Power

http://img.tennis-warehouse.com/Features/String/mono.jpg

Monofilamentinės (vientisos) Poliesterio

Orientuotos į ilgaamžiškumą stygos. Kol kas visos monofilamentinės stygos yra iš poliesterio. Rekomenduojamos stygų traukytojams. Tecnifibre Polyspin

Stygų įtempimas
Stygų įtempimo stiprumas yra stygų požymis silpniausiai suprantamas tarp žaidžiančių rekreacijos tikslais. Taigi, pradėkime nuo pagrindų: lengvesnis tempimas užtikrina daugiau galios, o standus – daugiau kontrolės. Tai yra bendrinė taisyklė tinkanti tam tikrų galimybių žaidėjui (ypač dalis apie kontrolę). Pradedančiajam žaidėjui reikia daugiau kontrolės, bet tam tikras stygų sutempimas čia nepadės. Žaidėjui tiesiog reikėtų pasirinkti minkštą ir atlaidų stygų tinklą, kokį suteiks lengvesnis tempimas. Žaidėjams turintiems daugiau patirties, kurie greičiau ir stipriau smūgiuoja, reiktų standesnio sutempimo. Aišku yra išimčių, bet ši bendrinė taisyklė tinka daugumai.

Kiekviena raketė turi savo rekomenduojamą tempimo jėgą. Jėga yra nustatoma pačių gamintojų, atliekant tūkstančius testų kortuose, su gyvais žaidėjais. Jei žaidėjas neturi kažkokio specifinio poreikio (nori daugiau galios, turi rankos traumų ar pan.), jis turėtų vadovautis vidutine gamintojo rekomenduojama tempimo jėga .

Galia
Kaip jau rašėme , jei žaidėjas ieško daugiau galios, jam reiktų pabandyti lengviau įtemptą raketę. Stygų tinklas daugiau išsikreips, ir grįždamos į pradinę padėtį atiduos daugiau jėgos kamuoliukui. Tik nepersistenkite, nes raketė gali pavirsti į drugelių gaudyklę.

Straipsnis parengtas pagal ProSport.lt