Aikštelės išmintis: kaip sugriauti priešininko žaidimą

Pasiruoškite sugriauti priešininko žaidimą!
Tam, kad taptumėte pranašesnis už savo priešininką ir išnaudotumėte visus jo trūkumus, turite suprasti, ką, kaip ir dėl ko jis daro. Ypač jei jis – nuoseklusis atmušėjas.

Daug teniso mėgėjų varžybas pradeda jau turėdami išankstinių nuostatų. Jie sureikšmina įspūdingų smūgių svarbą, dažnai mano, kad mačą laimės daugiau patirties turintis ar talentingesnis žaidėjas, kad praeities rezultatai nulems ir šio žaidimo baigtį.

Taip labai lengva pervertinti ar nuvertinti savo priešininką, o su tokiomis išankstinėmis nuostatomis mačą pradedantis žaidėjas greičiausiai keliauja tiesiai į pralaimėjimą.

Žaidžiant dviem panašaus lygio žaidėjams, dažniausiai pergalė atitenka tam, kuris labiau nusiteikęs laimėti, t. y. pagrindinis jūsų konkurentas – ne jūsų priešininkas, o jūs pats.

Teniso aikštelėje galite susidurti su tam tikro tipo žaidėjais, smūgiais ar situacijomis, kurios išmuša jus iš vėžių. Tačiau jei suprasite, kaip įvykius pasukti sau naudinga linkme, iškart įgysite pranašumo.

Šįkart smulkiau analizuosime, kaip žaisti su daugumą tenisininkų iš pusiausvyros vedančio tipo žaidėju – nuosekliuoju atmušėju (Bradas Gilbertas tokio tipo žaidėjus vadina „retriveriais“).

Nuoseklusis atmušėjas

Nuosekliojo atmušėjo tipas dažnokas tarp teniso mėgėjų. Šio tipo žaidėjų žaidimo maniera iš vėžių išmuša beveik visus priešininkus. Tipinis nuoseklusis atmušėjas nesuka kamuoliuko, nekeičia žaidimo tempo, nebando įspūdingai smūgiuoti ir visada grįžta prie galinės linijos. Jis žaidžia paprastai, monotoniškai ir taip jus gali išvaryti iš proto.

Nuosekliojo atmušėjo žaidimo planas paprastas – atmušti visus jūsų smūgius ir žaisti nuo galinės linijos.

Mačas su nuosekliuoju atmušėju gali tęstis be galo ilgai, tad, tikėtina, kad priešininkas tiesiog palūš, pradės daryti klaidų ir bus pasiruošęs pralaimėti žaidimui dar nesibaigus.

Mėgėjas ar profesionalas?

Nuosekliojo atmušėjo maniera skiriasi atsižvelgiant į tai, kokio lygio šis žaidėjas. Teniso profesionalai tokią žaidimo manierą renkasi ir ją tobulina tam, kad priverstų savo varžovus prarasti kantrybę, tačiau, susidarius kitokiai situacijai, jie savo žaidimą gali pakeisti, pradėti naudoti naujas strategijas, kitaip smūgiuoti.

O teniso mėgėjams ši žaidimo maniera dažnai būna vienintelė. Tokiems žaidėjams galinė linija – komforto zona, į kurią jie stengiasi grįžti bet kokia kaina, nes žaisti prie tinklo jie nemoka ar nemėgsta. Žinant šią silpną nuosekliųjų atmušėjų vietą, pasidaro daug lengviau keisti žaidimo eigą. Na, o to nežinantis nuosekliojo atmušėjo priešininkas pasmerkia save itin ilgam kantrybės išbandymui.

Kantrybė – geriausias sąjungininkas

Nuosekliojo atmušėjo žaidimo sėkmė pagrįsta tuo pačiu principu kaip ir kiniškasis kankinimo vandeniu būdas – abu nuobodūs, pasikartojantys ir lėti. Nuoseklieji atmušėjai – kaip gyva siena: jie atmuš visus jūsų kamuoliukus, jie bus kantresni ir stabilesni nei jūs, jie nekeis savo žaidimo taktikos... Kol galiausiai pradėsite pasiduoti.

Eidami pas odontologą visi nusiteikiame, kad bus nemalonu, skaudės, bet visa tai reikia tiesiog ištverti ir tai galiausiai baigsis. Panašiai psichologiškai reikia nusiteikti ir prieš žaidžiant su nuosekliuoju atmušėju – jei būsite pasiruošę ilgam, monotoniškam ir sekinančiam žaidimui, jūsų kantrybę palaužti bus kur kas sunkiau.

Nusiteikite, kad netgi tada, kai jums atrodys, jog tuoj laimėsite tašką, nuoseklusis atmušėjas greičiausiai vis tiek grąžins kamuoliuką. O žaidimas dėl kiekvieno taško bus 7–8 smūgiais ilgesnis, nei esate įpratęs.

Nors nuoseklieji atmušėjai nuobodūs ir monotoniški, tačiau jie kartu labai kantrūs ir nuoseklūs. Nuoseklumas – didžiulė vertybė žaidžiant bet kurio lygio tenisą, o jei esate neprofesionalus tenisininkas, ši savybė – pagrindinis sėkmę pritraukiantis veiksnys. Tam, kad pelnytų tašką, profesionalai turi smūgiuoti ypatingai; mėgėjų mačą paprastai laimi tas, kuris geriau atmuša kamuoliuką ir geriau išvengia atsitiktinių klaidų. Nuoseklūs žaidėjai būtent taip ir žaidžia, ir tai yra jų sėkmės paslaptis. Kita vertus, žinant šią tokių žaidėjų savybę, galima ja pasinaudoti ir laimėti – galbūt jie nuoseklūs, tačiau greičiausiai ir riboti. Svarbiausia išlaukti tinkamo momento ir sukurti tokią situaciją, kai nuosekliojo atmušėjo stilius nebetiks ir žaidėjas sutriks.

Kodėl pralaimite?

Jūs pralaimite nuosekliajam atmušėjui dėl to, kad pasirenkate netinkamą žaidimo taktiką. Kai nuoseklusis atmušėjas grąžina jums gerokai daugiau kamuoliukų, nei esate įpratęs, jūs pradedate nervintis, tampate nekantrus ir pradedate bandyti žaisti aktyviau. Renkatės įvairesnius smūgius, dažnai net tokius, kurių gerai nemokate, o nuoseklusis atmušėjas juos vis tiek atremia. Jis laukia, kol pradėsite daryti atsitiktinių, neišprovokuotų klaidų.

Galite bandyti žaisti pagal nuosekliojo atmušėjo stilių ir tiesiog atmušti visus jo smūgius. Tokia taktika nepasiteisins. Nuoseklusis atmušėjas šį stilių išmokęs kur kas geriau, jis kantresnis ir nuoseklesnis, todėl bandydami atkartoti jo žaidimą jūs tiesiog atiduosite pergalę savo priešininkui.

Vis dėlto esama būdų sugriauti nuosekliojo atmušėjo žaidimo planą. Nusiteikus, kad žaidimas bus ilgas ir monotoniškas, galima į šią monotoniją įnešti nuosekliajam atmušėjui nepatogių žaidimo aspektų.

Atsidurkite prie tinklo

Žaidžiant su nuosekliuoju atmušėju, pagrindinis jūsų tikslas turi būti priversti jį smūgiuoti „tikrus“, kryptingus smūgius, o ne vien grąžinti kamuoliuką į jūsų aikštelės pusę. Privertus nuoseklųjį atmušėją smūgiuoti specifiškai ir jam neįprastai, jis pasijus nepatogiai.

Pirmas dalykas, kurį turite padaryti, – atsidurti prie tinklo, net jei tai nėra jūsų įprasto žaidimo dalis. Kiekvieną kartą, kai turėsite atmušti trumpus ar net vidutinius smūgius, stenkitės kiek įmanoma labiau priartėti prie tinklo. Nuoseklųjį atmušėją tai sutrikdo, nes priverčia galvoti apie tai, kokį specifinį smūgį turėtų rinktis. Nuoseklieji atmušėjai šių sprendimų greitai priimti nesugeba, todėl tikimybė, kad jie sutriks, pradės klysti ir nesugebės kamuoliuko permušti per tinklą, yra labai didelė. Nuosekliuosius atmušėjus trikdo vien prie tinklo esančio žmogaus vaizdas – jei norite, galite tai išbandyti ir atsidurti prie jo apskritai be raketės, nors tada taško jums mes tikrai negarantuojame.

Kitas būdas priversti nuoseklųjį atmušėją pasijusti nepatogiai – priversti jį atmušinėti trumpus smūgius prie tinklo. Jei jaučiate, kad trumpi smūgiai nėra stiprioji jūsų savybė – tiesiog šiek tiek pasitreniruokite prieš žaidimą.

Ką tokie smūgiai daro nuosekliajam atmušėjui? Jie verčia jį nuolat palikti sau patogią poziciją – kiekvieną kartą atmušęs kamuoliuką jis puola prie galinės linijos, o trumpų smūgių tikslas – neleisti jam to daryti. Nuoseklusis atmušėjas nemėgsta žaisti prie tinklo, tad jei jums pavyks jį čia išlaikyti, jūsų priešininko klaidų tikimybė labai išaugs.

Silpniau yra stipriau

Nuoseklusis atmušėjas žaisdamas dažniausiai naudojasi savo varžovo smūgių jėga. Tai reiškia – nors jis pats nepradeda smūgiuoti stipriau, jis atmuša kamuoliuką, lekiantį panašiu greičiu, kokį jūs jam suteikėte. Iš dalies toks žaidimas primena kamuoliuko mėtymą į sieną – kuo stipriau kamuoliuką mesite, tuo stipriau jis atšoks atgal.

Kodėl tokia nuosekliojo atmušėjo metodika pasiteisina? Pradėjęs nervintis ir nekantrauti priešininkas pradės smūgiuoti vis stipriau, kol galiausiai kamuoliukas išlėks už aikštelės ribų arba atsitrenks į tinklą. Nuosekliajam atmušėjui net nereikia dėti pastangų – jūs pats atiduosite jam tašką.

Nesuteikite nuosekliajam atmušėjui šio pranašumo. Nedidinkite tempo, nes tai gali priversti jus daryti atsitiktinių klaidų ir prarasti taškų, už kuriuos nuoseklusis atmušėjas jums net nepadėkos.

Du antri padavimai

Teniso mokytojai mėgsta sakyti, kad pirmasis mėgėjų padavimas būna lėtas, o antrasis – dar lėtesnis.

Žaisdami su nuosekliuoju atmušėju, pabandykite pirmą kartą paduoti taip, lyg tai būtų antrasis padavimas. Taip jūsų priešininkas negalės panaudoti kamuoliukui suteiktos energijos prieš jus, o turės pats suteikti kamuoliukui papildomo greičio, nes kitaip jis tiesiog atsitrenks į tinklą. Nuoseklieji atmušėjai patys smūgio stiprumo parinkti nemėgsta ir nemoka, todėl, tikėtina, kad pradėję tai daryti ims dažniau klysti. O jums tik to ir reikia, kad pasiektumėte pergalę.

Straipsnio autorius - žurnalas Tenisas. Parengta pagal Brado Gilberto ir Steve’o Jamisono knygą „Winning Ugly“