Kokią sporto rūšį pasirinkti?

Kad judėti sveika, žinome visi, bet kaip pasirinkti tinkamiausią sporto rūšį?

Mūsų pasirinkimą, kur ir kaip sportuoti, neretai lemia įvairios aplinkybės – draugų patarimai, mada, patogios sąlygos – jei šalia yra baseinas, renkamės plaukimą, jei miškelis ar stadionas – bėgimą. Didelę įtaką daro ir tai, ar mums ta sporto rūšis teikia malonumą – ir tai visai teisinga taktika, nes maloni veikla yra naudingesnė mūsų savijautai nei tai, ką darome sukandę dantis.

Tačiau ne mažiau svarbu atsižvelgti į tai, ką naudingo kiekviena sporto rūšis duoda ir kam kenkia. Svarbu ir tai, kiek kalorijų sudeginama. Deja, tokios sporto rūšies, kuri tiktų viskam – ir širdį stiprintų, ir visus kūno raumenis augintų, ir sąnarių neapkrautų, nėra. Tad geriausia derinti kelias sporto rūšis – tarkim, pabėgiojus pakilnoti svarmenis, padaryti tempimo pratimus.

Sportuoti niekada nevėlu – net 80-mečiai gali pagerinti raumenų tonusą. Tik nesitikėkite itin greitų rezultatų – jei sportuosite 3 kartus per savaitę, pirmuosius rezultatus pamatysite po trijų mėnesių. Galbūt tai nebus labai pastebimas sulieknėjimas, bet treneriai teigia, kad sportuojantis kūnas įgauna „liniją“ - taip jie vadina tam tikrą laikyseną, kuri išskiria sportuojantį žmogų iš nesportuojančių.

Tenisas

Pliusai. Tai patrauklus, dinamiškas žaidimas, mankštinantis visą kūną – ne veltui tenisininkės laikomos vienomis gražiausių sportininkių. Gerėja susitelkimas ir koordinacija, dirba visi smulkieji raumenys – netgi akių. Žaidžiant tenisą nuolatos, priklausant klubui, pastoviai varžantis turnyruose lavinama ištvermė, pasisemiama daug energijos ir geros nuotaikos.

Minusai. Netinka sergantiems sąnarių, stuburo ligomis, besiskundžiantiems skaudama nugara, aukštu kraujospūdžiu. Taip pat tiems, kurie nemėgsta konkurencinio sporto.

Lieknėjimas. Per valandą sudeginama 420 – 480 kcal.

Mankšta rytais

Pliusai. Rytinė mankšta, ypač jei atliekama kasdien, duoda labai daug naudos. Ji padeda pratampyti sąnarius, sausgysles, raumenis, išjudina kraujotaką, limfos tekėjimą, medžiagų apykaitą, normalizuoja kraujospūdį, širdies ritmą, be to, suteikia žvalumo ir geros nuotaikos visai dienai. O svarbiausia – užima nedaug laiko. Rytais užtenka pasimankštinti 10-20 minučių, tik svarbu nepamiršti nė vienos kūno dalies – pasukioti galvą ir kaklą, palankstyti rankas, pasukti dubenį, pajudinti kojas, galima atlikti tempimo pratimus.

Minusai. Rytinė makšta neskirta svorio metimui ar raumenų formavimui, todėl nedarykite jos iki prakaito, neskubėkite. Rytais apskritai nerekomenduojami dideli fiziniai krūviai, tai neišsijudinusiam kūnui yra didelis stresas.

Bėgimas

Pliusai. Lavina daugumą raumenų grupių, stiprina širdį ir kraujagyslių sistemą, valo plaučius ir gausiai aprūpina deguonimi, nes bėgiodami giliai kvėpuojame. Ypač gerai, jei bėgiojama gryname ore, atokiau nuo miesto gatvių. Be to, tai kelia nuotaiką, žvalina. Bėgioti reikėtų tris kartus per savaitę po 40 minučių. Pastovus bėgiojimas 25 proc. sumažina sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis.

Minusai. Jeigu jūsų didelis svoris, bėgiojimas gali pakenkti sąnariams ir širdžiai. Avint netinkamą avalynę, kyla rizika pasitempti Achilo ar kitas sausgysles, mat bėgant vienai kojai tenka didelis krūvis, tad pėda labai apkraunama. Didelis krūvis tenka ir stuburui.

Lieknėjimas. Bėgiojant per valandą sudeginama 600-800 kcal.

Kada sporto yra per daug?

Jei po treniruotės jaučiatės irzlūs, tarsi šiek tiek pykina, silpna ar svaigstate, jei jaučiate staigų skausmą, krūvį reikėtų mažinti arba išvis sustoti. Beje, raumenų skausmas, kurį jaučiame po treniruotės, yra normalus dalykas. Jį sukelia išsiskirianti pieno rūgštis. Tai dažniausiai nutinka, jei pradedame sportuoti po ilgos petraukos. Pašalinti šį skausmą padeda masažas, nors po kelių dienų jis praeina ir pats. Ilgainiui sportuojant šie skausmai nustoja kankinti. Beje, alkis po treniruočių yra normalus dalykas, nereikia jo ignoruoti ar tuo labiau derinti sportą su itin griežta dieta, nes taip galima save išsekinti ir netekti ne tik riebalų (kurių taip norime atsikratyti), bet ir kitų reikalingų medžiagų. Nebijokite po sporto suvalgyti salotų ir baltymingo, neriebaus maisto – pavyzdžiui, vištos krūtinėlės, kiaušinį ar varškės.

Straipsnis parengtas naudojantis knyga „Visaverčio gyvenimo vadovas“ (leidykla „Alma littera“). Joje taip pat galite rasti naudingų pratimų, mankštos pavyzdžių ir informacijos apie kitas populiarias sporto rūšis.

Skaitykite daugiau: http://www.moteris.lt/sveikata/koki-sporta-rinktis-pranasumai-ir-trukumai.d?id=59676582